A mi Dunánk
A Duna a gerjeni identitás meghatározó eleme. Írásaink célja a település és a mellette elhömpölygő folyó több évszázados kapcsolatának a minél részletesebb bemutatása. E témában könyvtári és levéltári kutatásokat folytattunk, továbbá igyekeztünk összegyűjteni más Duna-parti települések értékteremtő, értékmegőrző jó gyakorlatait is.
A Duna a településünk legnagyobb értéke, legfőbb látványossága, a kikapcsolódás és a társasági élet egyik legfőbb tere, az egyéni és közösségi élmények állandó forrása. A Dunáról mindezek ellenére mégis keveset tudunk. Keveset tudunk a múltjáról, az ártéri gazdálkodásról, a folyószabályozásokról, a hajózásról, a révközlekedésről, a régen itt élt közösségeknek a folyóhoz fűződő viszonyáról. Keveset tudunk a jelenéről: a Duna és árterének élővilágáról, jelenkori hasznosításáról, a táj kínálta lehetőségekről. És arról is keveset tudunk, hogy mit kell tennünk ahhoz, hogy az itt felhalmozott tudást, tapasztalatot, kulturális és természeti értékeket át tudjuk örökíteni az utánunk jövők számára.
A Duna-parti településeken élőket – a gerjenieket is – különösen érdeklik a folyóval kapcsolatos információk, fejlemények, hiszen ők az átlagnál jobban ismerik és hatékonyabban hasznosítják az életterük részét képező tájat. Írásainkban helytörténettel, néprajzzal, természetvédelemmel és településfejlesztési irányokkal egyaránt foglalkozni szeretnénk.
Azzal, hogy a Duna természeti és kultúrtörténeti értékeit tematizáljuk, reményeink szerint hozzájárulunk a gerjeni tájhoz való kötődés erősítéséhez, egy lokálpatrióta közösség létrejöttéhez, és a település fejlődéséhez egyaránt.